Nakladatelství VUTIUM
601 90 Brno
www.vutium.vutbr.cz

Publikace Nakladatelství VUTIUM je možné zakoupit v Ústřední knihovně
v Centru VUT v Brně (Antonínská 1)

otevírací doba knihovny:
pondělí-čtvrtek: 8:00-16:00
pátek: 8:00-14:00
(první pátek v měsíci zavřeno)

za obsah stránek zodpovídá Jan Janák

POSLÁNÍ

1. Nakladatelství VUTIUM má za úkol zajišťovat publikování a šíření poznatků v souladu s posláním univerzity v národním a mezinárodním kontextu. Zejména:

• zprostředkovává výsledky vědecko-výzkumné a vzdělávací činnosti VUT,
    • pečuje o vydávání děl v úzce specializovaných a nově vznikajících vědeckých oborech, které nemají dostatečně široký okruh čtenářů, aby zaujaly komerční vydavatele,
    • dbá o kvalitu, úroveň a věrohodnost akademických publikací prostřednictvím lektorování odborníky stejného zaměření a napomáhá zvyšovat kvalitu vědecké práce přísnými kritérii redakční práce, profesionálním přístupem k redakčnímu zpracování a výtvarnému řešení, jakož i mezinárodní distribucí publikovaných prací,
    • podporuje práci začínajících vědecko-pedagogických pracovníků a napomáhá růstu její kvality tím, že publikuje jejich první knihy, jimiž si tito autoři budují své jméno a rozvíjí zkušenosti s publikováním,
    • vydává původní i překladové vysokoškolské učebnice odpovídající současným potřebám učitelů i studentů,
    • vydává publikace obecného zaměření představující VUT jako univerzitní instituci širokého profilu ve společenském a kulturním kontextu,
    • využívá vícezdrojového financování, jež zlevňuje cenu publikací,
    • buduje partnerské spolupráce mezi vydavateli především z vysokoškolské sféry na úrovni národní i mezinárodní a je otevřeno autorům z i mimo VUT,
    • systematicky rozvíjí spolupráci s partnery VUT.

2. Specifickým rysem činnosti Nakladatelství VUTIUM je dokumentační, archivní a historická funkce, neboť formou tištěných, či elektronických dokumentů uchovává výsledky aktivity univerzity, a slouží tak nepřetržitě přenosu informací v čase a prostoru.

3. Své zaměření realizuje Nakladatelství VUTIUM za účelem naplnění poslání univerzitního nakladatele a akademických principů, posilování prestiže univerzity vůči odborné veřejnosti a jejího dobrého jména ve společnosti, jeho činnost je nezisková.

O nás

Nakladatelská a vydavatelská činnost náleží k nejdůležitějším úkolům každé kvalitní univerzity. Vysoké učení technické v Brně, založené v roce 1899, jí věnuje velkou pozornost mnoho let. Svou produkcí zaujímá přední místo mezi vydavateli odborné literatury v České republice. Ročně vydává téměř 290 titulů nejen zásluhou největších fakult – Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, Fakulty informačních technologií, Fakulty strojního inženýrství, Fakulty stavební, ale i Fakulty podnikatelské a Nakladatelství VUTIUM, které vzniklo v roce 1996 a které ladí nakladatelskou a vydavatelskou činnost školy. Jednotlivé fakulty publikují především sborníky z konferencí a učební texty pro své studenty.

V nakladatelství VUTIUM zajišťujeme vydávání titulů v rozmanitých edicích (např. původní a překladové vysokoškolské učebnice, monografie, příručky, vědecké spisy, reprezentativní a příležitostné tisky) pro nejširší odbornou veřejnost. Využíváme bohatého autorského, lektorského i didaktického zázemí naší univerzity. Pomocí nejnovějších informačních technologií vydáváme elektronické edice PhD ThesesHabilitační a inaugurační přednášky.

Doufáme, že vám naše produkce přiblíží Vysoké učení technické v Brně jako dynamickou, vzdělávací a vědeckou instituci, která nabízí velké dobrodružství vědy a lidského poznání.